רשלנות רפואית בסיעוד

רשלנות רפואית בסיעוד – כיצד לזהות רשלנות סיעודית?

רשלנות רפואית בסיעוד היא תפיסה המתארת חשיבה, פעולה או התעלמות מצרכי הטיפול והטיפול בחולים במסגרת הסיעוד הרפואי. זה מתבטא בקשים לא לטפל בחולים, להעניק טיפול לא ראוי או שגוי, לא לאסוף מידע רלוונטי על תקלות או לאסוף אותו ולא לעדכן על התקלות שיצרו נזק לחולים.

כל חולה, או בני משפחתו שנפגעו כתוצאה מרשלנות רפואית בסיעוד יכול להגיש תביעה במידה שהוכחה הקשר בין הרשלנות לנזק. זאת כוללת לא רק את המוסד הרפואי אלא גם את הרופאים, אחרי היעדריות ואת כל מי שעובד בסיעוד הרפואי וגרם לנזק. חשוב לציין שקיימים תנאים וגבולות לתביעה שצריכים להיות מתקיימים בכדי לבקש פיצוי רלוונטי ומתאים לנזק שהוגרם. לכן, מומלץ להיות בקשר עם עוד המתמחה בתחום זה כדי לקבל ייעוץ מלא ומקצועי על אפשרויות הגשת תביעה וטיפול במצב הנובע מרשלנות רפואית בסיעוד.

בתחום הטיפול בחולים סיעודיים ניתן למנות המון בעלי תפקידים, כגון: רופאים, אחיות, מטפלים סיעודיים, צוות אנגיוגרפי ותרפיסטים בעלי השכלה מתאימה, מנהלי סיעוד, אנשי מעבדה וקבלן תרופות. כל אחד מהם מצפה לקבל מקצועיות ולתת את הטיפול הנחוץ לחוליו, כדי להבטיח את השיקום הטוב ביותר עבור החולה. רשלנות רפואית בסיעוד יכולה לקרות בכל בעל תפקיד זה, אם הוא לא מבצע את עבודתו בצורה מקצועית, הוגנת ובאמצעים המתאימים.

ישנם מצבים רגישים סיעודיים הדורשים עזרה מקצועית, בהם מתבצעים טיפולים רפואיים מתקדמים ומסוכנים. כמה מצבים כאלו כוללים:

  1. זיהום דם – מצב רפואי סודר שבו הולך אבד נמלץ (נוזל לבן בתוך נקבות הרפואה) ומופק מהמרפאה ומטופל כדי למנוע זיהום דם ובעיות רפואיות נוספות.
  2. נפילות וכוויות גדולות – כאשר נעשה שימוש במכשור רפואי כגון מכונת X או זרם חשמלי חזק, מצביע כיום על פציעה רפואית רצינית.
  3. מצבים חירום רפואיים – דוגמא לכך הוא אי כושר לנשימה (שכיבה) או זיהום תחתון עמוק.
  4. קידום זעזועים או קשקוש תאים – כאשר מטופל מקבל מטפל סיעודי ביצים מתקדמות ביותר לסרט הם יכולים להישתבש.

המשיכו לקרוא מאמר זה כדי ללמוד עוד על רשלנות רפואית בסיעוד וכיצד לטפל במצבים רפואיים רגישים כאלו.

מהם הנזקים שעלולים להיגרם מרשלנות רפואית בסיעוד?

כתוצאה מרשלנות רפואית בסיעוד יכול להיגרם נזק רפואי ופיזי, כולל אבחנות שגויות, טיפולים לא נכונים או לא מלאים, או ניהול לא נכון של תהליכי הטיפול. כמו כן, רשלנות רפואית בסיעוד עשויה לגרום לאי-נוחות נפשית ובזבוז זמן של החולה, ואף להשפיע על איכות הטיפול הרפואי והשיקום. לכן, חשוב להתייחס לרשלנות רפואית בסיעוד כמצב חמור וכדאי לפנות למהנדס רפואי, עוד מתמחה בתחום זה, ו/או התאמן נהול אירועים רפואיים בכדי להימנע ממצבים כאלה ולהגן על זכויות המטופלים/חולים.

אדם הסובל ממקרה של מרשלנות רפואית שנגרם כתוצאה מרשלנות בטיפול סיעודי יכול לתבוע על פיצויים עבור הנזק שנגרם לו. לפי חוק הרפואה, ניתן לתבוע גורמי נזק כמו רופא או מטפל סיעודי, וכן לתבוע את המוסד הרפואי עצמו במקרה של רשלנות רפואית בסיעוד. מומלץ לצור קשר עם עוד המתמחה בתחום זה כדי לקבל ייעוץ מלא ומקצועי על אפשרויות הגשת תביעה וטיפול במצב הנובע מרשלנות רפואית בסיעוד. חשוב לציין כי ישנם תנאים וגבולות לתביעה שצריכים להיות מתקיימים בכדי לבקש פיצוי רלוונטי ומתאים לנזק שהוגרם.

המבחן האדם הסביר משמש לבדיקת רשלנות רפואית, כאשר המטפל המקצועי מסביר את הפעולה או הטיפול הניתן למטופל על מנת לבדוק האם המטופל היה מסוגל להבין את הבחירה הזו ואם קיבל את ההסבר המתאים. המבחן נעשה כדי לבדוק את פרקטיקות הרפואה המקובלות ולהבטיח שהם הודעו במטוף. אם המטופל לא היה מסוגל להבין את הבחירה הרפואית וקיבל את הטיפול בלי הסבר, מדובר בנזק רפואי. לכן כדאי להוכיח שהתנהגות המטפל הייתה מקצועית וכי הוא לא הזניח את חובות הזהירות שלו.

כדי להגיש תביעת פיצויים עקב רשלנות רפואית בסיעוד, מומלץ לפנות לייעוץ משפטי פרטי מעורך דין מנוסה שיוכל לסייע בהבנת הזכויות של החולה ולעזור בהשגת פיצויים ראויים. מעורך הדין יוכל לדעת מי יכול להיות מועמד לתבוע בפעולת רשלנות רפואית, מה הם המצטברים וסוגי התגמולים האפשריים. הוא יוכל גם לציין תאריך התארגנות התביעה ולסייע בכתיבת כתב תביעה מקצועי ומפורט. בנוסף, המומחה יוכל לייעץ על ההיקף של התביעה ואפשרויות פעולה נוספות שלא בהכרח כוללות פנייה למשפט.

מהי רשלנות רפואית בבית אבות?

רשלנות רפואית בבית אבות מתארת חשיבה, פעולה או התעלמות מצרכי הטיפול והטיפול בקשישים במסגרת הסיעוד הרפואי בבית אבות. ככל שהחולים מזדהים עם מספר טיפולים ותרופות, כך גם עולים לחולים מושגים רפואיים יסודיים וכיצד להתייחס לצרכים שלהם בצורה המתאימה. עם זאת, רשלנות רפואית בבית אבות יכולה לקרות בכל בעל תפקיד בסיעוד הרפואי בבית אבות, אם הוא לא מבצע את עבודתו בצורה מקצועית, הוגנת ובאמצעים המתאימים. תושבי בית אבות ובני משפחותיהם יכולים להפנות תלונות ואפשרות להגיש תביעות פיצויים במידה ויש חשד לרשלנות רפואית בסיעוד בבית האבות.

בבתי אבות סיעודיים, רשלנות רפואית מתייחסת למעשי הרופאים, האחיות והמטפלים הסיעודיים במסגרת הטיפול ושירותים לאבות ואמהות המצטרפים לסיוע רפואי. אם עובדי הסיעוד אינם נוהגים במקצועיות, הם עשויים לגרום לפגיעה לכולם, וכך נוצר מצב של רשלנות רפואית בסיעוד. נדרשת הכרעה מקצועית ומדויקת כדי להסיר ספק אם זהו מצב של רשלנות רפואית או לא.

כיצד לזהות רשלנות סיעודית?

רשלנות סיעודית ניתן לזהות במספר דרכים, כגון:

  1. חוסר תשומת לב ואמפטיה – אם רופא או אחראי רפואי אינם מציגים תשומת לב או אמפטיה בפעילותם עם החולה, זה עשוי להיות מחויב ברשלנות סיעודית.
  2. תקלות רפואיות חוזרות – אם עולים בתוך הסיעוד הרפואי תקלות רפואיות חוזרות שסותמות את הדלת לטיפול נכון וטוב, כך מעכבים את ההתקדמות של החולה, זה עשוי להיות מחויב ברשלנות סיעודית.
  3. שגיאות רפואיות – שגיאות רפואיות מתרחשות עיתיים, אך אם הן מתחברות זו לזו ומובילות לנזק פיזי או נפשי לחולה, זה עשוי להיות מחויב ברשלנות סיעודית.

כדי להיות בטוחים שכן יש רשלנות רפואית בסיעוד, חשוב לפעול באופן מקצועי ובהתאם לתקנות החוקיות, ולפעול בצורה אחראית בכל שלבי הטיפול בחולה.