רופא שיניים מומחה לשיקום הפה

רשלנות רפואית של רופא שיניים: כך תוכל להגן על עצמך

רשלנות רפואית היא תופעה שכיחה גם בקרב רופאי שיניים. לפני קביעת תור אצל רופא שיניים חדש, חשוב להיות מודעים לסימני אזהרה אפשריים ולזכויות שלכם כמטופלים. המאמר יספק מידע חשוב על גילוי רשלנות של רופא שיניים וכיצד להגן על עצמכם ולמנוע צורך בשיקום הפה עקב טיפול רשלני. בסיום ניתן גם מידע והכוונה לאלו המחפשים רופא שיניים מומחה לשיקום הפה.

סימני אזהרה לרשלנות אפשרית של רופא שיניים:

 • חוסר ניסיון – רופא חדש שאינו בעל ותק רב.
 • המלצות שליליות – בדיקת חוות דעת שליליות על הרופא באינטרנט.
 • שכנוע לטיפולים מיותרים – לחץ לבצע טיפולים יקרים שאינם הכרחיים ועלולים לגרום לנזק וצורך בשיקום הפה.
 • תקשורת לקויה – אי הסבר על הטיפול וסיכונים אפשריים.

זכויות המטופל במקרה של רשלנות רפואית:

 • קבלת טיפול מתקן על ידי רופא אחר ללא עלות כדי לתקן נזקים ולשקם את הפה.
 • פיצוי כספי על נזק גופני וכאב וסבל.
 • החזר הוצאות רפואיות עתידיות כתוצאה מהרשלנות כגון עלויות של שיקום הפה.
 • תביעה משפטית נגד רופא השיניים.

מה חשוב לבדוק לפני קביעת תור לרופא שיניים חדש?

 • ותק וניסיון הרופא – כדי למנוע טעויות הדורשות שיקום הפה.
 • המלצות ממטופלים קודמים.
 • תנאי המרפאה והיגיינה נאותים המצמצמים סיכון לזיהומים וצורך בשיקום הפה.

רשלנות רפואית של רופא שיניים יכולה לגרום נזקים חמורים המצריכים שיקום הפה. חשוב לבחור רופא מנוסה ואחראי ולהימנע מטיפולים מיותרים שעלולים להזיק. שיקום הפה יקר ולעיתים מכאיב, לכן מומלץ לנקוט משנה זהירות בבחירת רופא השיניים.

מידע נוסף על שיקום הפה – כל הפרטים הרפואיים הנדרשים והמעודכנים:

בתחום רפואת השיניים, תמיד יש ביקוש לרופא שיניים מומחה לשיקום הפה – שכן, שיקום הפה הוא אחד מהתחומים המרכזיים והחשובים. התחום הזה כולל לא רק את תפקוד הפה והתקינות של חלקיו השונים, כי אם גם את האסתטיקה של הפה. רופאי שיניים מומחים לשיקום הפה, הם רופאים אשר, מעבר לשש שנות לימודי הבסיס ברפואת שיניים, התמחו במשך עוד ארבע וחצי שנים בשיקום של פה, קיבלו הסמכה רלוונטית ועמדו בדרישות של משרד הבריאות. כך שאין כל ספק כי הם מתמחים ביישום מגוון השיטות והטכניקות אשר מקובלות בתחום שיקום הפה.

מגוון הטיפולים בתחום שיקום הפה

המגוון של טיפולים בתחום שיקום הפה הוא רחב, ומכיל הכל – מטיפולים בסיסיים שכוללים הלבנת שיניים, סתימות ותיקוני כתרים, טיפולים מורכבים כמו יישור שיניים, טיפולי שורש, מילוי סתימות בשיניים. התמודדות עם בעיות תפקודיות ומצבים מסובכים, דורשת הרבה פעמים לבצע השתלות שיניים, הרמות סינוסים, או להתקין גשרים או תותבות.

המקצוע של רופא בתחום שיקום הפה ניתן להשוואה למנהל פרויקט בנייה – התפקיד כולל אחריות גדולה על ביצוע של: בדיקות מקדימות ותכנון קפדני לפרטי פרטים, הגדרת רצף השלבים, משך הזמן שלהם, להדריך את צוות המרפאה, ולוודא שהטיפולים מבוצעים ברמה הגבוהה ביותר על מנת להשיג תוצאה מקסימלית בכל הנוגע לבריאות ומראה הפה והשיניים.

השיניים הן מרכז חיוני במבנה הגוף שלנו, הן מבחינת תפקוד יומיומי והן מבחינת השפעה על המראה שלנו. בעיות כגון כאבים בשיניים והמראה החיצוני של הפה יכולות להשפיע על האופן בו אנחנו מרגישים בנוגע לעצמנו. אחת מהמטרות של תחום שיקום הפה היא להחזיר למטופל את הביטחון האישי והחברתי שנפגעו, ולאפשר לו לחייך שוב באופן חופשי ונועז, כמו שהוא עשה בעבר.

הנושאים שבהם עוסק תחום שיקום הפה

כפי שנאמר, התחום של שיקום הפה מתמקד במגוון משימות ובעיות בתחום השיניים. בין האספקטים המרכזיים בהם מתמקד התחום הזה עומדים:

חניכיים – שילוב של ריפוי הפה ומחלות חניכיים; כדי למנוע מחלות שיניים וחניכיים שמשפיעות על איכות השן; ניתוח חניכיים ולעיתים השתלת חניכיים.

שיניים – חוסר בשיניים לעיתים מחייב התקנה של גשרים; מילוי של מקומות ריקים במקום שיניים – חלקי או כולל, באמצעות תותבות שניתן להסיר (חלקית או באופן כולל); ארתודונטיה; שיקום של הפה באמצעות שתלים – השתלת שיניים, שתלים של רופא שיניים; גרידת שיניים; שחזורים של שיניים; טיפולים בשורש השן; התקנה של מבנים שונים לשיניים, גשרים זמניים, ועוד.

לסת – טיפול בשינויים שקורים ביחס בין הלסתות, חוסר במספר שיניים שמחייב שיקום של הלסת העליונה או התחתונה, או של שתי הלסתות במקביל; פתרון לבעיה של נסיגת עצם בלסתות – מצב שנפוץ בעיקר בגיל הזהב; טיפול בבעיות שיש במפרקי הלסת; ניתוחים של הלסת.

סוגי הצילומים הנדרשים במסגרת שיקום הפה

כדאי לדעת כי מטופל הסובל מכל בעיה הקשורה לבריאות הפה, אמור להיבדק בתחילה ע"י רופא המומחה בתחום שיקום הפה.

זה כולל לעתים קרובות ביצוע צילומים מסוגים שונים. הצילום הנפוץ ביותר הוא צילום סטטוס פריאיפקלי. צילום סטטוס משקף את מצב השיניים והחניכיים בפה – מדובר למעשה ברצף של צילומים שמציג נתונים עדכניים של כל השיניים, שורשי השיניים ומבנה השיניים. בעזרת הצילום, אפשר להבין את מצב השיניים והאופן בו הן נתמכות על ידי עצמות הלסת.

לפרטים מורחבים יותר לגבי השיניים והחניכיים, המטופל נדרש לבצע צילום פנורמי. אף שצילום זה פחות מפורט, הוא מספק תוצאות שלא ניתן לראות בצילום סטטוס, כמו למשל, לגבי שיני בינה כלואות.

עוד סוג של צילום הוא CT לשיניים, שנמצא בשימוש טרם פעולות כמו השתלת שיניים, ובכלל זה יצירת תוכנית לטיפול והגדרת מיקום ההשתלה, וגם לתכנון של ניתוח הגבהת סינוס אם יש צורך בו.

אפשרויות שונות לשיקום הפה

לאחר שהושגו הממצאים הרפואיים, רופא שיניים מומחה לשיקום הפה יכול לתכנן טיפול מתאים הכולל תוכנית אשפוזים, המתגבשת על בסיס בחינת מצב החניכיים והשיניים של המטופל, ועל בסיס מצב בריאותו הכללי. הכנת התוכנית מבוצעת לא פעם לאחר התייעצות עם רופאים נוספים על מנת להבטיח שיקום מהיר וגם התחשבות מירבית בפן הקוסמטי.

ככלל, ישנם שני סוגי שיקום עיקריים:

טיפול / שיקום זמני – מטרתו ליצור ולהתאים למטופל תותבות שיניים נשלפות שניתן להכניס ולהוציא מהפה בכל עת. זה מאפשר את בליעת המזון בצורה תקינה, ומהווה פתרון יעיל מהבחינה האסתטית להשלמת שיניים חסרות.

תיקון קבוע – בזכות הופעה של טכנולוגיות מתקדמות – כיום, המטופלים יכולים לבחור מתוך מגוון רחב של אפשרויות לטיפול מתקדם שמטרתו היא שיקום מלא של הפה. השיניים התותבות מוחלפות על ידי שתלים דנטליים, בעלי יכולת לספק פתרון קבוע לבעיות ולחוסרים בשיניים. דרך שימוש בשיטות חדשות ומהפכניות, השתלים מציעים פתרון אסתטי, נוח ויעיל, אשר מאפשר למטופל לשדרג את מבנה השיניים שלו, ואף בזמן של מספר שעות בלבד.

חידושים בתחום

היום, ברוב הפעמים, כאשר מדובר בשיקום של פה מלא, התהליך משתמש בשתלים דנטליים. בין אם מדובר בשיניים שנפגמו או נשברו, או שהשתלים משלימים את השיניים המקומיות שנפגעו בתהליכים קודמים של טיפולי שיניים לא טובים.

החידושים בתחום ריפוי הפה כוללים:

טיפול שיניים בהרדמה מלאה – טיפול שכזה מתאים לשני מקרים מסוימים: במצב שבו הפה נמצא במצב דנטלי לא טוב, שדורש טיפול שנמשך מספר שעות; או במקרים של פחד או חרדה מפני טיפולי שיניים.

במצבים שהם לא כה חמורים והטיפול הנדרש הוא קצר, ניתן לבצע את הפעולה תחת סדציה (טשטוש), כלומר הרדמה קלה. זוהי פרוצדורה לא מורכבת מדי המתאימה למצבים שלא דורשים הרדמה מלאה. למרות זאת, אפילו במהלך סדציה, נדרשת נוכחות רופא מרדים במהלך הטיפול.

כאשר מדובר במקרים בעלי חומרה רבה וכאשר תהליך הטיפול הנדרש אורך זמן רב, מתבצעת הרדמה כללית באמצעות מנתח מומחה וטיפול השיניים מתבצע במהלך ההרדמה.

הניתוח של השתלת שיניים ביום אחד הוא שיטה מתקדמת שמאפשרת שחזור מלא של הפה בתוך זמן קצר של מספר שעות בלבד, והיא נחשבת לאפשרות הטיפול האידאלית במקרים מתאימים. הדבר מתאים למקרים שבהם יש צורך לעקור את כל השיניים, או כאשר הפה חסר שיניים.

במהלך התהליך הנקרא "אול און 4" (All On 4), החניכיים משוקמים באמצעות ארבעה שתלים מיוחדים, חזקים וארוכים, שתומכים בשיקום של כל החניכיים. שני השתלים ממוקמים בחלק הקידמי של החניכיים ושני השתלים האחרונים מוצבים בצורה אלכסונית בחלק האחורי של החניכיים התחתונות – לפני העצב, או בחניכיים העליונות – לפני הסינוס.

התהליך מתבצע תחת הרדמה מלאה, במהלכה מוציאים את השיניים שנועדו להסרה, מבצעים שתלים, מבצעים מדידות לגשר, ולבסוף הטיפול מקבעים את הגשר בפה של החולה. שיטה זו מאפשרת ביצוע טיפול רחב טווח במינימום אי נוחות, כאשר החולה מקבל גשר מעברי אסתטי, נוח ושימושי.

הערכים המוספים של מומחה לשיקום הפה

מומחה בשחזור של הפה מספק למטופל מספר יתרונות חשובים:

מבט כולל – התעמקות במגוון של תחומים ברפואת השיניים מאפשרת למומחה בשיקום הפה, עם ותק וניסיון באותו תחום, להמליץ על טיפול מקיף שיספק תשובות לכל הצרכים של המטופל. המומחה לשיקום הפה יוצר את תוכנית הטיפול, קובע את התנאים של הטיפול ומגדיר את מטרות הטיפול והמטרה בסיום ההליך. לאחר שהתוכנית נקבעה והטיפולים הבסיסיים כמו שתלים או טיפולים שורשים בוצעו, הרופא המשקם מעניק לפה את המראה הרצוי, מתקין את הכתרים והגשרים הסופיים ומסיים את הטיפול לרצון המטופל.

פעמים רבות, השלבים יושלמו באופן מדורג, כאשר הטיפולים הדרושים יתבצעו גם בהתחשבות במטופל – ובקצב ההחלמה שלו.

התאמה אישית של הטיפול לצרכים של המטופל – הטיפולים תמיד מבוצעים בהתייחסות מלאה למצב הבריאותי הגופני והמנטלי של המטופל, ונלקח בחשבון הרקע הרפואי שלו ובמיוחד את ניסיונו הקודם בטיפולי שיניים, ומסופקות תשובות ומידע רב על מנת להפיג דאגות וחששות שעלולות להיווצר במהלך טיפולי שיניים, במקביל למתן שירות מקצועי בעזרת מומחי פה ולסת.

השימוש במומחים מתחומים שונים ברפואת השיניים לניתוחים וטיפולים מסוימים – לדוגמה, מתמחה בטיפולי שורש, מומחה במחלות חניכיים, כירורג שיניים וחלל הפה או כירורג המומחה בהשתלות וניתוחים – כל אלה נקבעים לפי מצב המקרה וצרכי המטופל.

יישום טכנולוגיות מתקדמות לשיקום הפה

מחקרים חדשים בתחום רפואת השיניים התקדמו בשנים האחרונות, מה שאיפשר לרופאים ליישם טכנולוגיות וטכניקות מתקדמות לצורך שיקום הפה. עם כלים אלו בידיו, רופא שיניים מומחה לשיקום הפה יכול להשיג תוצאות מרהיבות ולהחזיר למטופלים את היכולת לאכול כרגיל, לדבר ולחייך בטבעיות. הטכנולוגיות כוללות שימוש בתוכנות ממוחשבות לתכנון השיקום, הדפסה של שיניים ושדרוגים בטכניקות הניתוחים. התאמת הטיפול למטופל מבוססת על התחשבות בצרכיו הייחודיים, בהתאם לעבר הרפואי שלו ולחרדות שיכולות להיות קיימות.

שיתוף פעולה עם צוות רפואי רחב

במסגרת שיקום הפה, רופא שיניים מומחה לשיקום הפה נדרש לשתף פעולה עם צוות רפואי רחב, כולל מומחים במגוון תחומים דנטליים, כגון כירורגים, מומחים לטיפולי שורש, ומומחים למחלות חניכיים. כל אחד מהמומחים האלה מביא את המקצוענות שלו למקרה, מה שמאפשר לרופא השיניים לתת מענה רחב לצרכים של המטופל. השילוב של המומחיות המקצועית הזו מבטיח שכל התהליכים של שיקום הפה מתבצעים באופן מותאם אישית, תוך שמירה על רמת בריאות הפה הטובה ביותר למטופל.