רשלנות רפואית הגדלת חזה

העולם המערבי הרודף אחר אידיאל היופי של תקופתנו, דוחף כיום נשים רבות לשפר את מראן החיצוני ובאמצעות כך פעמים רבות משתפר גם הדימוי העצמי שלהן, הביטחון העצמי ותחושתן הכללית בחברה.

בעיני חלק מהנשים התחושה של שתל הינה תחושה מלאכותית (בדומה לבלון מים), לעומת שתל הסיליקון המקנה תחושה טבעית יותר. שתלים במילוי מסוג אחר – לרוב מדובר בשתלים המכילים מעטפת שונה כדוגמת פוליפרופילן.

ניתוח להרמת חזה הוא ניתוח אסתטי, הנועד להשיב לחזה מראה צעיר ויפה. הנסיבות בהן נשים בוחרות לעבור את הניתוח הן מגוונות, למשל, צניחת השדיים לאחר לידה או ירידה במשקל, אך המשותף לכולן הוא הרצון להיראות ולהרגיש טוב יותר.

התחום הפלסטי נועד בעיקרו לתיקון או שיחזור עיוותים גופניים, כאלה המולדים או כאלה הנגרמים בשל פגיעות כלשהן. על כן, נועד התחום הפלסטי במקורו לתיקון והשבת תפקוד וצורה תקינים למראה האיבר הפגוע. יחד עם האמור ובמידה ואין מניעה רפואית לכך, תידרש המטופלת ליטול אנטיביוטיקה. קיימים כמה סוגי חתכים; תת שדי (החתך הנפוץ ביותר), סביב העטרה או מאזור בית השחי.

מדי שנה יותר ויותר ישראלים פונים אל ניתוחים והליכים קוסמטיים מסוגים שונים. אלא שהבעיה מתחילה כאשר נשים אלו אינן מבינות או אינן מקבלות הסבר מספק על הניתוח ותוצאותיו. רבות מהן סובלות גם ממשקל יתר, חלקן מעשנות, אחרות מצויות בכושר גופני לקוי ומעל הכול – איכות העור של השדיים ואספקת הדם לרקמות השד שלהן ירודה. עקב משקלו הרב של השד, הריונות והנקות, עור השדיים עובר התרופפות, מתיחה ופגיעה באספקת הדם, בעיקר בהחזר הוורידי מהעור. בהתאם גם עמידות הרקמות שלהן להחלמה מהניתוח להקטנה היא ירודה והסיכון הניתוחי אצלן מוגבר.

במידה וחל כשל כלשהוא לאורך ההליך, ניתן לבדוק אפשרות של הגשת תביעה כנגד הגורם המטפל במטרה לקבלת פיצוי. ככלל, כל טענה רפואית יש לתמוך בחוות דעת רפואית, ולכן לצורך ביסוס התביעה במקרים של רשלנות בניתוח יש לפנות למומחה רפואי בתחום הרלוונטי אשר יחווה דעתו על המקרה. בין היתר יש לבדוק האם הצוות הרפואי התעלם מגורמי סיכון לנוכח מחלות רקע של המטופל או מצבים רפואיים אחרים.

כמו כן, ישנם סיבוכים לא מעטים הקשורים לעובדה כי המדובר בניתוח המתבצע תחת הרדמה מלאה ולעיתים ישנן בעיות ותקלות הנובעות מאי נוכחותו של רופא מרדים בחדר הניתוח או מטעות במינון חומר ההרדמה שניתן למנותחת. בניתוח עצמו יכולים להיגרם מספר סיבוכים הקשורים לאיכות הטיפול, אם התוצאה שהתקבלה אינה סימטרית, או שהניתוח התבצע בטכניקה לא נכונה או מיושנת יתכן וניתן לתבוע על טיפול רשלני שיזכה בפיצוי. כאמור, על הרופא המנתח לבצע בדיקות מקיפות לגבי מצב בריאותה של המנותחת הפוטנציאלית, על מנת להעריך את התאמתה לניתוח מסוג זה. הניתוחים מתבצעים על ידי מנתחים פלסטיים פרטיים, בקליניקות פרטיות או בחדרי ניתוח מושכרים בבתי חולים פרטיים.

זכרי כי לאחר הניתוח, מטבע הדברים, תהיה נפיחות באזור הניתוח ותחושי מוגבלות מסוימת מבחינת טווח תנועת הידיים. תקופת ההחלמה הממוצעת נמשכת כ-3 שבועות, כאשר ב-10 הימים הראשונים לאחר הניתוח לא ניתן לבצע פעולות פיזיות כגון הרמה ונשיאה של דברים כבדים. אחת הבחירות המשמעותיות שניתן לקבל טרם הניתוח, בנוסף לבחירת מיקום השתל, היא גודל השתל עצמו. הבחירה תתבצע כאמור בשיתוף פעולה עם המטופלת, שכן עליה להחליט באיזה גודל תרצה ששדיה החדשים יהיו, אך עם ייעוץ והכוונה מלאים מצד הרופא/ה.

הניתוח הפלסטי יכול להיעשות ללא צורך רפואי, שאז מדובר בניתוח אלקטיבי המתבצע מסיבות אסתטיות ולעיתים ניתוח פלסטי הינו מחויב המציאות ונעשה מסיבות רפואיות (לדוגמא שחזור שד, לאחר כריתה בעקבות סרטן, שחזורים בעקבות כוויות ועוד). רוב התביעות המוגשות בעניין ניתוחים פלסטיים בגין ניתוחי שדיים כושלים מסתיימות בפשרה, במסגרתה זוכה המטופלת לפיצוי כספי. נכון שלא תמיד ניתוח מתקן בא בחשבון, ולא תמיד הוא מצליח, אך פעמים רבות הוא יכול לשפר את המצב. ברור, כי הפיצוי הכספי אינו יכול להחזיר את המצב לקדמותו אך הוא מאפשר לעתים שיקום וטיפול טוב יותר, והוא מכסה את הפסדיה הרבים של המטופלת לרבות טיפולים פסיכולוגיים, הפסדי השתכרות, הוצאות רפואיות נוספות, כאב וסבל וכו'.

בטרם כל צעד שתעשו חשוב כי תבינו מה הן זכויותיכם ומה הן האופציות השונות העומדות בפניכם.

צניחת חזה לאחר ניתוח

במקרים בהם מדובר בצניחה משמעותית, תישקל אפשרות ביצוע ניתוח נוסף להרמה של השדיים. ניתוח הגדלת חזה מבוצע ע"י החדרת שתלי סיליקון, דרך חתך המבוצע בעור, לצורך עיצובו מחדש של השד. חשוב לדעת כי ניתוח הגדלת חזה אינו מתאים לכל אישה ולכן על הרופא לבצע בדיקת התאמה יסודית, על מנת לבדוק אם האישה מתאימה לניתוח זה.

חוויתם מקרה של רשלנות רפואית? מומלץ להימנע ממשלוח מכתבי תלונה שונים או מכל פעולה אחרת בטרם קבלת יעוץ משפטי מסודר.